Silver Box with Symmetrical Pattern – Sil-0164
Smaller oval silver box with a beautiful floral pattern on the lid. Plain sides and in a very good condition. 4 marks are chased into the underside. Weight 82 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 5 cm. |
| Lenght/Diameter: | 7 cm |
| Age: | Start 20th Cent. |
Small Burmese Silver Box
Small handcrafted silver box from Burma featuring a beautiful symmetrical pattern on the lid.
The sides are plain and the box is in very good condition with four marks on the underside.
- Antique Burmese silver
- Symmetrical lid pattern
- Four marks on base
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 5 cm |
| Length/Diameter: | 7 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 82 grams |
Sil-0164