Antique Burmese silver box with Liondog and animals – Sil-0215
High end silver box with a fabel animal (lion dog) on the lid. 8 various animals on the sides. Plain bottom. The box is finished with an unusual band. Weight 169 gram. The box is in a very good condition.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 7 cm. |
| Lenght/Diameter: | 8 cm |
| Age: | Start 20th Cent. |
Antique Burmese silver box no. 215
An exceptional silver box from Burma with a mythical Liondog on the lid. The sides are richly decorated with eight animals, including elephants and other mythical creatures, all executed to a very high standard. The box is finished with a rarely seen band and a plain base, giving the piece a refined and highly decorative appearance. In very fine condition. Weight: 169 grams.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 7 cm |
| Length/Diameter: | 8 cm |
| Age: | Early 20th Century |
Sil-0215