Antique Burmese silver box with Liondog and elephants – Sil-0210
Nice silver limebox with a fabel animal (lion dog) on the lid. Plain sides and a longer inscription on the bottom. Weight 62 gram. The box is in a very good condition.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 4,5 cm. |
| Lenght/Diameter: | 6,5 cm |
| Age: | Start 20th Cent. |
Antique Burmese silver box no. 210
A beautiful silver box handcrafted from Burma with a striking Liondog on the lid, framed by leaf motifs. The sides are decorated with eight elephants and other mythical animals, while an inscription is found on the underside. This is an older and rare piece in good condition. Weight: 78 grams.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 5.5 cm |
| Length/Diameter: | 6.5 cm |
| Age: | Early 20th Century |
Sil-0210