Antique Burmese silver box with royal figure – Sil-0198
Rare oval silverbox with a royale person on the pierced lid. Surrounded by a floral pattern. Plain sides. Weight 140 gram. In a very good condition.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 6,5 cm. |
| Lenght/Diameter: | 8 cm |
| Age: | Start 20th Cent. |
Antique Burmese silver box no. 198
A rare oval silver box from Burma with a royal figure on the pierced lid, surrounded by floral leaf motifs. The plain sides and base highlight the refined character of the piece. In very fine condition. Weight: 140 grams.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 6.5 cm |
| Length/Diameter: | 8 cm |
| Age: | Early 20th Century |
Sil-0198