Rare Silver Box with Dragon – Sil-0166
High quality silver box with a dragon on the lid. Rarely seen on these boxes and also very uncommon is, that the rest of the lid is pure silver, no leafs or other pattern. Plain sides with a nice finish to the bottom of the box, in which there is an inscription. The box is in a good condition. Weight 123 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 6 cm. |
| Lenght/Diameter: | 7,5 cm |
| Age: | Beginning of the 20th Cent. |
Silver Box with Dragon Motif
Extremely rare high quality silver box from Burma featuring a dragon on the lid.
The rest of the lid is plain as well as the sides, which are finished with a ribbed edge.
Unusual form on both lid and sides with an engraved inscription on the underside.
- Antique Burmese silver
- Dragon motif
- Engraved base
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 6 cm |
| Length/Diameter: | 7.5 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 123 grams |
Sil-0166