Antique Burmese half moon box with flowers and birds – Sil-0235
Rare quality halfmoon box covered with a detailed floral pattern on the lid and the sides. Here you will also see small birds. On the backside there is an empty area prepared for inscription purpose. A name/date is chased into the underside. In a very fine condition. Weight 150 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 4 cm. |
| Lenght/Diameter: | 9,5 cm |
| Age: | 19th Cent. |
Antique Burmese half moon box no. 235
A rare quality half moon box from Burma, covered with a detailed floral pattern on the lid and sides. Small birds are woven into the design, and the back provides a reserved area for an inscription. A name or date is chased into the underside. In very fine condition. Weight: 150 grams.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 4 cm |
| Length/Diameter: | 9.5 cm |
| Age: | Late 19th Century |
Sil-0235