Antique Burmese silver bowl with court scenes and peacock – Sil-0220
Very large older superb silverbowl with detailed scenarios around the bowl (maybe Royale people?). Below a large band of repeating leaves. A peacock and inscriptions are to be seen at the underside. In a very fine condition and in very high quality. Weight 950 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 13,5 cm. |
| Diameter: | 20,5 cm |
| Age: | 20th Cent. |
Antique Burmese silver bowl no. 220
A very large older silver bowl from Burma of exceptional quality. Around the bowl are various scenes with animals and people, most likely from the royal court. The decoration is finished with a band of leaves, while a peacock and an inscription are engraved on the underside. In very fine condition. Weight: 950 grams.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 13.5 cm |
| Diameter: | 20.5 cm |
| Age: | Early 20th Century |
Sil-0220