Antique Burmese silver box with Liondog and animals – Sil-0232
Rare and small solid oval silver lime box with a Lion dog on the lid. Other animals and flower pattern are covering the sides. In a good condition. Weight 45 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 3 cm. |
| Lenght/Diameter: | 4 cm |
| Age: | Start 20th Cent. |
Antique Burmese silver box no. 232
A rare and small solid oval silver lime box from Burma with a Liondog on the lid. The sides are covered with animals and floral motifs, giving the piece a lively and finely detailed appearance despite its compact size. Weight: 45 grams.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 3 cm |
| Length/Diameter: | 4 cm |
| Age: | Early 20th Century |
Sil-0232