Antique Burmese silver box with mythical beast and birds – Sil-0189
Octagonal high end silver box with a repose figure "Birman" dragon on the pierced lid surrounded by flowers. Birds and deers are chased into the sides. A longer inscription is to be seen on the underside. Very precise workmanship. In a very good condition. Weight 155 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 7,5 cm. |
| Lenght/Diameter: | 8,5 cm |
| Age: | Start 20th Cent. |
Antique Burmese silver box no. 189
An octagonal silver box with a mythical beast on the pierced lid. Birds and deer are chased into the sides, separated by branch patterns, and the workmanship is highly detailed and refined. An inscription is visible on the underside. In very good condition. Weight: 155 grams.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 7.5 cm |
| Length/Diameter: | 8.5 cm |
| Age: | Early 20th Century |
Sil-0189