Antique Burmese silver/niello box with floral relief – Sil-0234
A very nice and rare silver/niello box for lime storage. High flower relief on the lid, blank sides and a very nice inscription on the underside surrounded by a leaf pattern. In a very good condition. Weight 146 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 8 cm. |
| Lenght/Diameter: | 7,5 cm |
| Age: | Start 20th Cent. |
Antique Burmese silver/niello box no. 234
A very attractive and rare silver/niello box from Burma, made for lime storage. The lid is decorated with a fine high floral relief, while the sides remain plain and elegant. On the underside, a beautiful inscription is framed by a leaf pattern, giving the piece a refined and highly distinctive character. In very good condition. Weight: 146 grams.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 8 cm |
| Length/Diameter: | 7.5 cm |
| Age: | Early 20th Century |
Sil-0234