Burmese half moon box with flowers and birds – Sil-0236
Older halfmoon box covered with a detailed floral pattern on the lid and the sides. Here you will also see small birds. A name/date is chased into the underside. In a very fine condition. Weight 143 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 4 cm. |
| Lenght/Diameter: | 9 cm |
| Age: | 19th Cent. |
Antique Burmese half moon box no. 236
An older half moon box from Burma, covered with a detailed floral pattern on the lid and sides. Small birds appear within the decoration, while a name or date is chased into the underside. The piece has a refined, antique character and is beautifully made. In very fine condition. Weight: 143 grams.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 4 cm |
| Length/Diameter: | 9 cm |
| Age: | 19th Century |
Sil-0236