Small Silver Lime Box with Bird – Sil-0051
Small solid oval silver lime box with a bird on the lid. Blank sides. Smaller dents and marks. Weight 43 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 4 cm. |
| Lenght/Diameter: | 5,5 cm |
| Age: | Start 20th Cent. |
Small oval silver lime box with a decorative bird on the lid and plain sides. In fine condition.
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 4 cm |
| Length/Diameter: | 5.5 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 43 grams |
Sil-0051