Rund Sølvdåse med Fabeldyr – Sil-0115
Mindre rund sølvdåse med et fabeldyr på låget. Blanke sider. I meget fin stand. Vægt: 39 gram.
| Oprindelse: | Burma |
| Materiale: | Sølv |
| Højde: | 5 cm. |
| Længde/Diameter: | 4,5 cm |
| Aldere: | 1900 tallets midte. |
Rund burmesisk sølvdåse
Mindre rund håndlavet sølvdåse fra Burma med et fabeldyr i relief på låget.
Dåsens sider er blanke og fremstår i meget fin stand.
- Antik burmesisk sølv
- Fabeldyr motiv
- Blank sider
| Oprindelse: | Burma |
| Materiale: | Sølv |
| Højde: | 5 cm |
| Længde/Diameter: | 4,5 cm |
| Alder: | 1900 tallets midte |
| Vægt: | 39 gram |
Sil-0115