Round Silver Box with Mythical Animal – Sil-0115
Round rare box with a repousse animal on the lid. Plain sides. In a very good condition. Weight 39 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 5cm. |
| Lenght/Diameter: | 4,5 cm |
| Age: | 20th Cent. |
Round Burmese Silver Box
Small handcrafted round silver box from Burma featuring a repoussé mythical animal on the lid.
The sides are plain and the box is in very good condition.
- Antique Burmese silver
- Mythical animal motif
- Plain sides
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 5 cm |
| Length/Diameter: | 4.5 cm |
| Age: | Mid 20th Century |
| Weight: | 39 grams |
Sil-0115