Antique Burmese silver box with figure – Sil-0219
Solid plain silver limebox with a person on the lid. Plain sides with an inscription chased into the underside of the box. Weight 87 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 4,5 cm. |
| Lenght/Diameter: | 6 cm |
| Age: | Start 20th Cent. |
Antique Burmese silver box no. 219
A solid and attractive silver box from Burma with a figure on the lid. The plain sides and the inscription chased into the underside give the piece a clean, refined look, while the simple form highlights the quality of the workmanship. Weight: 87 grams.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 4.5 cm |
| Length/Diameter: | 6 cm |
| Age: | Early 20th Century |
Sil-0219