Antique Burmese silver box with flower lid – Sil-0194
Smaller oval silver limebox with a fine flower pattern on the lid. Plain sides and bottom. Rare finish on the side and at the bottom. Weight 55 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 4 cm. |
| Lenght/Diameter: | 5 cm |
| Age: | Start 20th Cent. |
Antique Burmese silver box no. 194
A fine smaller silver box from Burma with a beautiful flower pattern on the lid. The plain sides and base are complemented by unusual symmetrical patterns on the upper section of the box. In very fine condition. Weight: 55 grams.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 4 cm |
| Length/Diameter: | 5 cm |
| Age: | Early 20th Century |
Sil-0194