Antique Burmese silver box with peacock – Sil-0227
Solid plain silver limebox with a vey nice repousse peacock on the lid. Plain sides with an underside. Weight 80 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 5 cm. |
| Lenght/Diameter: | 6 cm |
| Age: | Start 20th Cent. |
Antique Burmese silver box no. 227
A solid and elegant silver box from Burma with a beautifully worked repoussé peacock on the lid. The plain sides and base create a calm, refined appearance that highlights the detailed lid decoration. In very fine condition. Weight: 80 grams.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 5 cm |
| Length/Diameter: | 6 cm |
| Age: | Early 20th Century |
Sil-0227