Oval Silver Box with Lion Dog – Sil-0165
Smaller oval silver box with a strange figure on the lid. Perhaps a liondog. Surrounded by a pattern of leafs. Plain sides and in a good condition. Weight 113 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 6 cm. |
| Lenght/Diameter: | 8 cm |
| Age: | Beginning of the 20th Cent. |
Oval Burmese Silver Box
Beautiful oval handcrafted silver box from Burma featuring a mythical figure (Lion Dog) on the lid.
The motif is surrounded by leaf and branch patterns while the sides are plain.
- Antique Burmese silver
- Lion Dog motif
- Floral detailing
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 6 cm |
| Length/Diameter: | 8 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 113 grams |
Sil-0165