Silver Box with Dancer – Sil-0168
Silver box with a dancer on the lid surrounded by a leaf pattern. Plain sides and bottom. The box is in a good condition. Weight 70 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 5 cm. |
| Lenght/Diameter: | 6 cm |
| Age: | Beginning of the 20th Cent. |
Silver Box with Dancer
Beautiful handcrafted silver box from Burma featuring a dancer on the lid.
The motif is surrounded by a leaf pattern while the sides and base are plain.
The box is in very fine condition.
- Antique Burmese silver
- Dancer motif
- Floral detailing
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 5 cm |
| Length/Diameter: | 6 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 70 grams |
Sil-0168