Silver Box with Mythical Figure – Sil-0167
Quality silver box with a dragon on the lid surrounded by a leaf pattern. Plain sides and bottom. The box is in a good condition. Weight 85 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 5,5 cm. |
| Lenght/Diameter: | 6,5 cm |
| Age: | Beginning of the 20th Cent. |
Silver Box with Mythical Figure
Beautiful handcrafted silver box from Burma featuring a mythical figure on the lid.
The motif is surrounded by a leaf pattern while the sides and base are plain.
In very fine condition.
- Antique Burmese silver
- Mythical figure
- Floral detailing
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 5.5 cm |
| Length/Diameter: | 6.5 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 85 grams |
Sil-0167