Small Silver Box with Floral Pattern – Sil-0161
Beautiful smaller oval quality silver box with a very nice symmetrical floral pattern on the lid and sides. Very detailed and precise. In a very good condition. Weight 64 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 4,5 cm. |
| Lenght/Diameter: | 6 cm |
| Age: | Start 20th Cent. |
Small Burmese Silver Box
Small handcrafted silver box from Burma with a beautiful and precise floral pattern on both lid and sides.
Executed with fine detailing and in very good condition.
- Antique Burmese silver
- Floral decoration
- Detailed craftsmanship
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 4.5 cm |
| Length/Diameter: | 6 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 64 grams |
Sil-0161