Small Silver Box with Lid Pattern – Sil-0171
Very nice little silver box with a beautiful symmetrical floral pattern on top. Blank sides and in a good condition. Weight 35 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 4 cm. |
| Lenght/Diameter: | 4,5 cm |
| Age: | Start 20th Cent. |
Small Burmese Silver Box
Very nice handcrafted silver box from Burma featuring a decorative pattern on the lid.
The sides are plain and the box is in good condition.
- Antique Burmese silver
- Decorative lid pattern
- Compact size
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 4 cm |
| Length/Diameter: | 4.5 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 35 grams |
Sil-0171