Small Silver Box with Rare Pattern – Sil-0157
Very nice little silver box with a beautiful and rare symmetrical floral pattern on top. Blank sides and in a very good condition. Weight 35 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 3,5 cm. |
| Lenght/Diameter: | 5 cm |
| Age: | Start 20th Cent. |
Small Burmese Silver Box
Small handcrafted silver box from Burma featuring a rare pattern on the lid.
The sides are plain and the box is in very fine condition.
- Antique Burmese silver
- Rare lid pattern
- Plain sides
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 3.5 cm |
| Length/Diameter: | 5 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 35 grams |
Sil-0157