Antique Copper Lime Box – Sil-0147
Older copper box for storing crushed dried lime. Blank sides in pure copper. Remains of dried lime inside. Compared to age, it is in a fine condition with no holes and repairs. Weight 143 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Copper |
| Height: | 4,5 cm. |
| Lenght/Diameter: | 6 cm |
| Age: | End of the 19th Cent. |
Copper Lime Storage Box
Older handcrafted storage box from Burma made in copper with plain lid and sides.
This type of box was traditionally used for storing crushed lime for cooking or tobacco mixtures.
Remains of lime are still visible inside the box, which is in good condition without holes or repairs.
- Antique copper box
- Traditional lime storage
- No repairs
| Origin: | Burma |
| Material: | Copper |
| Height: | 4 cm |
| Length/Diameter: | 6 cm |
| Age: | Late 19th Century |
| Weight: | 143 grams |
Sil-0147