Antique Copper Lime Box with Inscription – Sil-0160
Older copper box for storing crushed dried lime. Inlay and pattern on the lid, blank sides in pure copper. Remains of dried lime inside. An inscription is chased into the underside. Compared to age, it is in a fine condition with no holes and repairs. Weight 174 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Copper |
| Height: | 5 cm. |
| Lenght/Diameter: | 8 cm |
| Age: | End of the 19th Cent. |
Copper Lime Storage Box
Older handcrafted storage box from Burma made in copper with inlay and pattern on the lid.
The sides are plain and an engraved inscription appears on the underside.
Remains of dried lime are still visible inside the box, which is in good condition without holes or repairs.
- Antique copper box
- Inlaid lid
- Engraved base
| Origin: | Burma |
| Material: | Copper |
| Height: | 5 cm |
| Length/Diameter: | 8 cm |
| Age: | Late 19th Century |
| Weight: | 174 grams |
Sil-0160