Antique Copper Lime Box with Maker’s Mark – Sil-0169
Very old copper box for storing crushed dried lime. A pattern on the lid and on the bottom makers Clean sides in pure copper. Remains of dried lime inside. Compared to age, it is in a very fine condition. Weight 166 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Copper |
| Height: | 5,5 cm. |
| Lenght/Diameter: | 8 cm |
| Age: | Middle of the 19th Cent. |
Antique Copper Lime Storage Box
Very old handcrafted storage box from Burma made in copper.
The lid is decorated with leaf and branch patterns while the underside bears a maker’s mark.
Remains of dried lime are still visible inside the box, which is in very fine condition.
- Antique copper box
- Leaf pattern
- Maker’s mark
| Origin: | Burma |
| Material: | Copper |
| Height: | 5.5 cm |
| Length/Diameter: | 8 cm |
| Age: | Mid 19th Century |
| Weight: | 166 grams |
Sil-0169