Antique Copper Lime Box with Silver Inlay – Sil-0135
Old and very rare copper lime box. Silver inlay on the lid, on the sides and at the bottom. A high end piece. Weight 115 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Copper |
| Height: | 5 cm. |
| Lenght/Diameter: | 6,5 cm |
| Age: | Start 20th Cent. |
Copper Lime Storage Box
Rare oval lime storage box from Burma made in copper with silver inlay on the lid, sides and base.
This type of box was traditionally used for storing crushed lime for cooking or tobacco preparation.
Copper lime boxes are very difficult to find today.
- Antique copper
- Silver inlay
- Traditional storage box
| Origin: | Burma |
| Material: | Copper |
| Height: | 5 cm |
| Length/Diameter: | 6.5 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 115 grams |
Sil-0135