Antique Mandalay Silver Bowl 1853 – Sil-0049
Old and rare bowl with flower pattern allover, also on the bottom. There is a small inscription on the side with a date., 1853. In a very good condition. Weight 150 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 7 cm. |
| Diameter: | 9 cm |
| Age: | Middle 19th Cent. |
Old and rare Mandalay silver bowl decorated with a floral pattern all over, including the base. A small inscription on the side dates the bowl back to 1853.
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 7 cm |
| Diameter: | 9 cm |
| Age: | Middle 19th Century |
| Weight: | 150 grams |
Sil-0049