Antique Round Silver Box with Lion Dog – Sil-0076
Old round silver box with a highly decorated lid. On top a leaf/flower decoration; the same pattern is also to be seen on the sides. A very rare and beautiful box. A Liondog is chased into the underside of the box. In a good condition. Weight 336 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 10,5 cm. |
| Diameter: | 11 cm |
| Age: | 19th Cent. |
Antique Round Burmese Silver Box
Old handcrafted round silver box from Burma with richly decorated lid and sides.
The lid and sides feature floral and leaf decoration, while a Lion Dog is engraved on the underside.
A rare example of classic Mandalay silverwork from the 19th century.
- Antique Burmese silver
- Floral decoration
- Lion Dog engraving
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 10.5 cm |
| Diameter: | 11 cm |
| Age: | 19th Century |
| Weight: | 336 grams |
Sil-0076