Antique Silver Bowl with Court Scenes – Sil-0176
Older bowl with 6 scenes (maybe Royale people?) nicely separated into roundels. Below a band of repeating leaves. A very long inscription is chased into the underside. In a fine condition. Weight 161 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 7 cm. |
| Diameter: | 11 cm |
| Age: | 20th Cent. |
Burmese Silver Bowl with Court Scenes
Older handcrafted silver bowl from Burma decorated with six different scenes, possibly from royal court life.
The motifs are separated into panels and finished with a decorative band of leaves.
A long engraved inscription is visible on the underside.
- Antique Burmese silver
- Royal life scenes
- Engraved base
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 7 cm |
| Diameter: | 11 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 161 grams |
Sil-0176