Antique Silver Bowl with Daily Life Scenes – Sil-0078
Finely chased repose silver bowl. Nicely decorated with 5 scenes of everyday life, each separated by scrolling flower work. Below a floating band of leafs. Very high quality work. A long inscription is chased into the underside of the bowl. In a very good condition. Weight 96 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 6 cm. |
| Diameter: | 8 cm |
| Age: | End 19th Cent. |
Antique Burmese Silver Bowl with Daily Life Scenes
Beautiful handcrafted silver bowl from Burma decorated with five detailed scenes of everyday life.
The motifs are executed in high relief and separated by floral ornamentation typical of classic Mandalay silverwork from the late 19th century.
A long engraved inscription appears on the underside of the bowl.
- Antique Burmese silver
- Everyday life scenes
- Engraved inscription
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 6 cm |
| Diameter: | 8 cm |
| Age: | Late 19th Century |
| Weight: | 96 grams |
Sil-0078