Antique Silver Bowl with Figure Scenes – Sil-0089
Smaller bowl decorated with 4 figures in relief with a chased background. In a fine condition. Weight 83 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 6 cm. |
| Diameter: | 8 cm |
| Age: | Beginning of the 20th Cent. |
Antique Burmese Silver Bowl with Figure Scenes
Small handcrafted silver bowl from Burma decorated with four figures set within individual compartments.
The finely chased background includes tree motifs which enhance the scenes in high relief.
A fine example of classic Mandalay silverwork from the early 20th century.
- Antique Burmese silver
- Figure scenes in relief
- Chased background
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 6 cm |
| Diameter: | 8 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 83 grams |
Sil-0089