Antique Silver Bowl with Five Scenes – Sil-0059
High-end, finely chased repose silver bowl. Nicely decorated with 5 scenes, each separated by scrolling flower work. Below a floating band of leafs. Very high quality work. In a very good condition. Weight 480 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 12 cm. |
| Diameter: | 14 cm |
| Age: | End 19th Cent. |
Antique handcrafted Burmese silver bowl decorated with five detailed scenes executed in high relief along the sides.
Each scene is separated by floral ornamentation and framed by a decorative leaf band, highlighting the impressive craftsmanship and fine detailing. Made in classic Mandalay style from the late 19th century.
A fine example of traditional Burmese silverwork in very good condition.
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 12 cm |
| Diameter: | 14 cm |
| Age: | Late 19th Century |
| Weight: | 480 grams |
Sil-0059