Antique Silver Bowl with Zodiacs – Sil-0052
Nice older bowl with 6 zodiacs on the sides, all separated with a flower motive. All the scenes are very detailed in high relief. Nearly invisible inscriptions on the bottom together with a peacock. In a good condition. Weight 114 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 7 cm. |
| Diameter: | 10 cm |
| Age: | End 19th Cent. |
Nice older silver bowl with six zodiac scenes on the sides, all separated by a floral motif.
Nearly invisible inscriptions on the bottom together with a peacock.
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 7 cm |
| Diameter: | 10 cm |
| Age: | Late 19th Century |
| Weight: | 114 grams |
Sil-0052