Antique Silver Box with Lion Dog – Sil-0066
Oval silver box with an Liondog on the lid and various animals on the sides. An inscription is chased into the underside of the box. Rare piece. Weight 127 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 6 cm. |
| Lenght/Diameter: | 7,5 cm |
| Age: | Start 20th Cent. |
Handcrafted Burmese Silver Box with Lion Dog
Rare handcrafted silver box from Burma featuring a detailed Lion Dog figure on the lid.
The sides are richly decorated with various animal motifs executed in classic Mandalay silverwork from the early 20th century.
An engraved inscription appears on the underside of the box.
- Antique Burmese silver
- Lion Dog lid decoration
- Zoomorphic detailing
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 6 cm |
| Length/Diameter: | 7.5 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 127 grams |
Sil-0066