Antique Silver Bracelet – Sil-0141
Beautiful and rare silver bracelet with a lot of details. Weight: 117 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 9 cm. |
| Lenght/Diameter: | 7 cm |
| Age: | 20th Cent. |
Handcrafted Burmese Silver Bracelet
Beautiful handcrafted silver bracelet from Burma with fine detailing.
A decorative example of traditional Burmese silver craftsmanship from the 20th century.
- Antique Burmese silver
- Detailed craftsmanship
- Handcrafted design
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 9 cm |
| Length/Diameter: | 7 cm |
| Age: | 20th Century |
| Weight: | 117 grams |
Sil-0141