Antique Silver Duck from Cambodia – Sil-105
A rare silver duck with lots of details and a stamp on the bottom. In a very good condition. 87 gram
| Place of origin: | Cambodia |
| Material: | Silver |
| Height: | 9 cm. |
| Lenght/dept: | 9 cm |
| Age: | Start 20th Cent. |
Antique Silver Duck
Rare handcrafted silver duck from Cambodia executed with fine detailing.
The figure is in very good condition and bears original stamps on the underside.
A decorative example of traditional Southeast Asian silver craftsmanship from the early 20th century.
- Antique silver figure
- Detailed craftsmanship
- Stamped underside
| Origin: | Cambodia |
| Material: | Silver |
| Height: | 9 cm |
| Length/Depth: | 9 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 87 grams |
Sil-105