Antique Silver Horses from Cambodia – Sil-103
Rare pair of silver horses. In a very good condition with intact bells and tails.
72 gram together.
| Place of origin: | Cambodia? |
| Material: | Silver |
| Height: | 8 cm. |
| Lenght/dept: | 8 cm |
| Age: | Start 20th Cent. |
Antique Pair of Silver Horses
Rare pair of handcrafted silver horses from Cambodia executed with fine detailing.
The figures are in very good condition and represent traditional Southeast Asian silver craftsmanship from the early 20th century.
- Antique silver figures
- Pair of horses
- Handcrafted design
| Origin: | Cambodia |
| Material: | Silver |
| Height: | 8 cm |
| Length/Depth: | 8 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 72 grams |
Sil-103