European Inspired Silver Bowl – Sil-0075
Thick silver bowl with vertical lines and a european band. The brand of the maker together with an inscription is chased into the underside of the bowl. In a fine condition. Weight 215 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 8 cm. |
| Diameter: | 11 cm |
| Age: | Start 20th Cent. |
European Inspired Burmese Silver Bowl
Rare handcrafted silver bowl from Burma featuring a simple European inspired design.
The bowl is decorated with vertical fluted lines and finished with a decorative band along the rim.
The underside bears a maker’s mark and engraved inscription.
- Antique Burmese silver
- European inspired design
- Vertical fluted decoration
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 8 cm |
| Diameter: | 11 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 215 grams |
Sil-0075