Hammered Silver Bowl with European Band – Sil-0090
Plain hammered silverbowl with a european band on the upper part of the bowl. In a very good condition.
Weight 113 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 6,5 cm. |
| Diameter: | 9 cm |
| Age: | 20th Cent. |
Hammered Burmese Silver Bowl
Simple handcrafted silver bowl from Burma with a classic hammered surface.
The bowl is finished with a decorative European inspired band along the upper rim.
A fine example of traditional Mandalay silverwork from the early 20th century.
- Antique Burmese silver
- Hammered surface
- European band
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 6.5 cm |
| Diameter: | 9 cm |
| Age: | 20th Century |
| Weight: | 113 grams |
Sil-0090