Large Antique Silver Bowl with Royal Scenes – Sil-0129
A very large magnificent old bowl with scenes from the Royal life and some fable animals on the sides. All the scenes are very detailed in high relief with a large leaf band below. In a very good condition. Weight 1217 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 17 cm. |
| Diameter: | 22 cm |
| Age: | End 19th Cent. |
Large Burmese Silver Bowl with Royal Scenes
Magnificent large handcrafted silver bowl from Burma decorated with scenes from royal life and mythical animals.
The motifs are executed in high relief with remarkable detailing.
An impressive example of classic Mandalay silverwork from the late 19th to early 20th century.
- Antique Burmese silver
- Royal life scenes
- Mythical animal motifs
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 17 cm |
| Diameter: | 22 cm |
| Age: | Late 19th / Early 20th Century |
| Weight: | 1217 grams |
Sil-0129