Octagonal Silver Box with Bird Motif – Sil-0069
Smaller silver box with a bird on the lid and flower motives on the sides. In a very good condition. Weight 43 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 4,5 cm. |
| Lenght/Diameter: | 5 cm |
| Age: | Start 20th Cent. |
Handcrafted Octagonal Silver Box
Small handcrafted silver box from Burma with a bird motif on the lid and floral decoration along the sides.
Executed in classic Mandalay silverwork from the early 20th century.
- Antique Burmese silver
- Bird lid decoration
- Floral ornamentation
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 4.5 cm |
| Length/Diameter: | 5 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 43 grams |
Sil-0069