Octagonal Silver Box with Figures – Sil-0174
Very rare and highly decorated silver box with 2 people on the lid and fabel animals and flowers on the sides. In a very good condition. Weight 200 gram. A longer inscription is to be seen on the underside.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 6 cm. |
| Lenght/Diameter: | 7 cm |
| Age: | Start 20th Cent. |
Octagonal Burmese Silver Box
Beautiful handcrafted octagonal silver box from Burma featuring two figures on the lid.
The sides are decorated with mythical animals and leaf motifs, while the underside bears a longer engraved inscription.
A rare top-quality piece in classic Burmese silverwork.
- Antique Burmese silver
- Mythical animals
- Engraved base
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 6 cm |
| Length/Diameter: | 7 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 200 grams |
Sil-0174