Oval Silver Box with Angel – Sil-106
Oval lime silver box with a very rare figure (Angel) on the lid. Plain side. Ribbed edge at the bottom.m In a good condition. Weight 83 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 5 cm. |
| Lenght/Diameter: | 6,5 cm |
| Age: | Start 20th Cent. |
Oval Burmese Silver Box with Angel
Beautiful oval handcrafted silver box from Burma featuring a rare angel figure on the lid.
The sides are plain and the base is finished with a ribbed edge.
A decorative example of classic Mandalay silverwork from the early 20th century.
- Antique Burmese silver
- Angel lid decoration
- Ribbed base edge
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 5 cm |
| Length/Diameter: | 6.5 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 83 grams |
Sil-106