Oval Silver Box with High Lid – Sil-0087
Very nice oval silver box with a beautiful and precise flower motive covering the lid. The lid is unusual high. Plain sides. A small band is ending the box. A rare pattern is to be seen on the bottom. Weight 110 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 5,5 cm. |
| Lenght/Diameter: | 7 cm |
| Age: | Beginning of the 20th Cent. |
Oval Burmese Silver Box with High Lid
Beautiful handcrafted oval silver box from Burma featuring an unusually high lid decorated with floral motifs.
The sides are plain while the base is finished with a decorative band and rare engraved pattern.
A fine example of classic Mandalay silverwork from the early 20th century.
- Antique Burmese silver
- Floral decorated lid
- Rare base pattern
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 5.5 cm |
| Length/Diameter: | 7 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 110 grams |
Sil-0087