Oval Silver Storage Box – Sil-0082
Nice oval silver box decorated with flower motive on the lid and sides. A mark on the bottom. In an excellent condition. Weight 80 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 4 cm. |
| Lenght/Diameter: | 6,5 cm |
| Age: | Beginning of 20th Cent. |
Oval Burmese Silver Storage Box
Beautiful oval handcrafted silver box from Burma decorated on lid and sides.
A maker’s mark is engraved on the underside.
- Antique Burmese silver
- Decorated lid and sides
- Engraved base
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 4 cm |
| Length/Diameter: | 6.5 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 80 grams |
Sil-0082