Pierced Silver Box with Floral Motif – Sil-0173
Octagonal pierced silver box with flower motive on the lid and sides. In a very good condition. Really a masterpiece in precision. Weight 120 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 6,5 cm. |
| Lenght/Diameter: | 8 cm |
| Age: | Start 20th Cent. |
Pierced Silver Box
High-end handcrafted pierced silver box from Burma with floral motifs on lid and sides.
Incredibly precise workmanship in classic Burmese silverwork.
In very good condition.
- Antique Burmese silver
- Pierced decoration
- Floral motif
| Origin: | Burma |
| Material: | Silver |
| Height: | 6.5 cm |
| Length/Diameter: | 8 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 120 grams |
Sil-0173