Rare Copper Lime Box with Inscription – Sil-0139
Unusual rare and beautiful lime box in copper with an inscription on the bottom of the box. Remains of lime in the box. Weight 73 gram. In a good condition.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Copper |
| Height: | 4,5 cm. |
| Diameter: | 6,5 cm |
| Age: | 20th Cent. |
Copper Lime Storage Box
Rare handcrafted lime box from Burma made in copper with a floral motif on the lid.
The underside features an engraved inscription and remains of dried lime.
- Antique copper box
- Floral lid decoration
- Engraved base
| Origin: | Burma |
| Material: | Copper |
| Height: | 4.5 cm |
| Diameter: | 6.5 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 73 grams |
Sil-0139