Rare Copper Lime Box with Silver Inlay – Sil-0136
Unusual rare and beautiful lime box in copper with silver inlay. Remains of lime in the box. Really a high end box. Weight 122 gram. In a very good condition.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Copper |
| Height: | 5,5 cm. |
| Diameter: | 7,5 cm |
| Age: | 20th Cent. |
Copper Lime Storage Box
Extremely rare handcrafted lime box from Burma made in copper with silver inlay on the lid, sides and base.
Remains of crushed dried lime are still visible inside the box.
A high quality piece in very good condition from the early 20th century.
- Antique copper box
- Silver inlay
- Traditional lime storage
| Origin: | Burma |
| Material: | Copper |
| Height: | 5.5 cm |
| Diameter: | 7.5 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 122 grams |
Sil-0136