Round Antique Copper Lime Box – Sil-0140
Unique old round copper box for storing crushed dried lime. Remains of dried lime inside. Nice dark patina. Weight 74 gram.
| Place of origin: | Burma |
| Material: | Copper |
| Height: | 4,5 cm. |
| Lenght/Diameter: | 4,5 cm |
| Age: | Start 20th Cent. |
Round Copper Lime Storage Box
Old round handcrafted storage box from Burma made in copper.
This type of box was traditionally used for storing crushed lime for cooking or tobacco mixtures.
Remains of lime are still visible inside the box, which has developed a fine dark patina.
- Antique copper box
- Traditional lime storage
- Dark patina
| Origin: | Burma |
| Material: | Copper |
| Height: | 4.5 cm |
| Length/Diameter: | 4.5 cm |
| Age: | Early 20th Century |
| Weight: | 74 grams |
Sil-0140